FORUM PROSTOVOLJSTVA 2024
PROSTOVOLJSTVO 2.0: SOLIDARNOST NA PREIZKUŠNJI
Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vas vljudno vabimo, da se nam pridružite na Forumu prostovoljstva, ki ga organizira Slovenska filantropija, koordinatorica Slovenske mreže prostovoljskih organizacij.
Kdaj: Ponedeljek, 2. decembra 2024
Kje: Dvorana Gospodarske zbornice Slovenije (Dimičeva ulica 13, 1504 Ljubljana)
Na forumu bomo raziskovali etiko, krizo in kriminalizacijo solidarnosti ter nove pristope in rešitve za spodbujanje prosocialnega ravnanja v skupnosti. Povezali se bomo z različnimi strokovnjaki, ki nam bodo delili svoje znanje in izkušnje.
»Živimo v času velikih družbenih sprememb, ko številni družbeni sistemi delujejo vse slabše, so vedno bolj birokratizirani in ljudem odtujeni, v pasti birokratizacije pa smo se ujele tudi nevladne organizacije. Hkrati je to čas paradoksov, na eni strani imamo vseprisoten individualizem na drugi visoka pričakovanja do civilnodružbenih organizacij in javnih institucij. Evropske vrednote so velikokrat vrednote le še na papirju. Potrebo po solidarnosti, na primer, vsi prepoznavamo, hkrati pa solidarnost v številnih primerih kriminaliziramo. Kako prostovoljstvo prispeva k aktivnemu državljanstvu? Je aktivizem prostovoljstvo? Kakšno je razmerje med njima? Kako v današnjem času spodbujati prostovoljstvo? O teh in še številnih drugih aktualnih vprašanjih se bomo pogovarjali na letošnjem Forumu prostovoljstva.« - Franci Zlatar, izvršni direktor Slovenske filantropije
Program
8:30 – 9:00 – Registracija
9:00 – 9:15 – Pozdravni nagovori
9:15 – 10:30 – Prispevki
- Katarina Rotar, Vesna Strlič, Slovenska filantropija: Mladi prostovoljke_ci, aktivni državljani_ke
- Nataša Posel, Amnesty International: Aktivizem in solidarnost – od institucionalizacije do kriminalizacije
- Aigul Hakimova, Katja Utroša, Infokolpa in KD Gmajna: Prostovoljstvo, aktivizem in projektno delo: Sinergija ali konflikt?
- Jean Nikolič, Društvo za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice – Prosocialno ravnanje med brezdomnimi
- Zsé Varga: Fleksibilnost v prostovoljstvu – širitev baze prostovoljcev s sprejemanjem sprememb
- Filip Dobranič, Danes je nov dan: Spletne spletke
10:30 – 11:00 – Odmor s kavo in prigrizkom in neformalno druženje
11:00 – 12:30 – DELAVNICE
DELAVNICA 1
Filip Dobranić: Spletne spletke
Ko prečkamo cesto, poglejmo levo in desno, ko se brez hlač družimo z neznanci, uporabimo kondom, ko se vrnemo domov po vožnji z javnim prevozom, si operimo roke. Kaj pa, ko se potikamo po spletu? Na delavnici bomo spoznali najpogostejše oblike spletnega prevarantstva in raziskali, kaj pomeni pogledati levo in desno pred prečkanjem digitalnih cest. Spregovorili bomo tudi o pravilni rabi spletnih kondomov in zastavili osnove dobrih navad, ki bodo poskrbele, da skupaj z našimi kolektivi in organizacijami ostanemo čim bolj varni.
________________________________________
Filip je eden od soustanovilteljev inštituta Danes je nov dan, kjer je odgovoren za hekanje in <3. Po izobrazbi filozof in sociolog kulture na inštitutu deluje kot de facto CTO, skrbi za programerke in programerje ter pomaga pri snovanju in implementaciji novih produktov in njihovih funkcionalnosti. Redno predava o temah na presečiščih tehnologije in družbe. Kot doktorski kandidat na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani je trenutno zaposlen na Inštitutu za novejšo zgodovino, kjer poleg doktorskega študija raziskuje digitalizirano zgodovinsko periodiko.
DELAVNICA 2
Zsé Varga: Fleksibilnost v prostovoljstvu – širitev baze prostovoljcev s sprejemanjem sprememb (v ang jeziku brez prevoda)
Se vaš prostovoljski program sooča s težavami pri vključevanju novih prostovoljcev? Ali mora vaš prostovoljski program dohajati spreminjajoči se svet?
Kako se lotiti tega? Kaj sploh pomeni fleksibilnost v prostovoljstvu in prilagodljive vloge prostovoljcev? Kako to izgleda v praksi? Ali ni preveč tveganj? Kako biti agilen, ne da bi ogrozili svoje cilje in storitve? Če menite, da fleksibilnost v prostovoljstvu ne bi delovala v vaši organizaciji, je to delavnica za vas, kjer boste lahko zmanjšali svoje dvome.
Ta interaktivna delavnica bo obravnavala mednarodne prakse in gradila na izkušnjah prisotnih ter tistih iz širšega okolja. S seboj prinesite tudi svojo kreativnost!
Delavnica bo potekala v angleškem jeziku brez prevoda.
________________________________________
Zsé je vodja programa za razvoj prostovoljstva pri organizaciji Volunteer Ireland, kjer se osredotoča na raziskovanje in razvoj pristopov, pri katerih lahko fleksibilno in raznoliko prostovoljstvo najde premišljene temelje v organizacijah. Delala je kot vodja prostovoljcev ter se ukvarjala z razvojem prostovoljstva tako na Irskem kot v svoji rodni Madžarski. Predavala je na številnih nacionalnih konferencah in forumih na Irskem, v Srbiji, Severni Makedoniji, na Škotskem in na Svetovni konferenci o prostovoljstvu v Abu Dabiju.
Zsé je navdušena nad prostovoljstvom in trajnostnim vodenjem prostovoljcev. Je tudi ponosna prostovoljka organizacije Blood Bikes East blizu svojega doma v Dublinu na Irskem.
DELAVNICA 3
Katarina Rotar in Vesna Strlič – Mladi prostovoljke_ci, aktivni državljani_ke
Na delavnici se bomo dotaknili posebnosti in izzivov prostovoljstva mladih ter pomena vrednot EU v prostovoljstvu, predvsem kako jih dejansko integrirati v prostovoljske programe. Posebno pozornost bomo namenili pridobivanju in motiviranju mladih prostovoljcev, temu, kako se lahko prostovoljske organizacije odzivajo na hitre spremembe v delovanju, mišljenju in razumevanju mladih in se prilagajajo novim razmeram. Udeleženci_ke bodo spoznali pomen ključnih vrednot, demokracije, enakosti in solidarnosti v prostovoljstvu, skupaj bomo prepoznavali glavne izzive in priložnosti za aktivacijo mladih ter razvijali strategije za vzpostavitev inkluzivnih in fleksibilnih prostovoljskih priložnosti za mlade.
________________________________________
Katarina Rotar je na Slovenski filantropiji zaposlena kot vodja projektov. Deluje na področju prostovoljstva v zdravstvu in socialnem varstvu, v posebno veselje pa ji je spoznavanje stičnih točk med prostovoljstvom in aktivnim državljanstvom.
Vesna Strlič na Slovenski filantropiji opravlja delo vodje projektov in namestnice vodje programa Prostovoljstva. Razvija in izvaja usposabljanja za prostovoljce in mentorje prostovoljcev, nudi podporo pri povezovanju prostovoljcev in organizacij ter organizaciji dogodkov za promocijo prostovoljstva.
________________________________________
12.30 – 13.30 – Kosilo
13.30 - 15.00–Okrogla miza Raznoliki načini pridobivanja prostovoljcev (moderira Tjaša Arko)
Na okrogli mizi Uspešni načini pridobivanja in vključevanja prostovoljcev bomo z mentorji prostovoljcev spregovorili o tem, kako v svojo organizacijo povabiti prostovoljce in kako jih pripraviti na delo. Kaj se je pri vključevanju prostovoljcev spremenilo v zadnjih letih? Na kaj so pozorni pri svojem delu in kako ohranjajo motivacijo prostovoljcev? Skupaj bomo raziskovali, kaj resnično deluje.
Sogovorniki na okrogli mizi bodo:
- Peter Čepin Tovornik, Slovensko društvo Hospic
- Uroš Hajnrihar, član Mladinskega sveta Gasilske zveze Slovenije
- Simona Nahtigal, Združenje DrogArt
- Mojca Mesner, Slovenska filantropija
- Katja Rakovec, Zavod BOB
PRIJAVA NA E-NOVICE
Ne zamudi pomembnih obvestil in dogodkov. Želite prejemati Prostovoljske e-novice? Vpišite vaš e-mail:Spletna stran www.prostovoljstvo.org je projekt Slovenske filantropije, nosilke Slovenske mreže prostovoljskih organizacij. Na enem mestu posameznikom, prostovoljskim organizacijam in širši javnosti predstavljamo vse pomembne novice na področju prostovoljstva. Z razvitim informacijskim sistemom povezujemo zainteresirane prostovoljce in prostovoljske organizacije. Vsebine novic, dogodkov in prostovoljskih del prispevajo članice Slovenske mreže prostovoljskih organizacij.