PRIJAVA
LOOKING FOR VOLUNTEERING OPPORTUNITIES?    
20 let prostovoljstva v Splošni bolnišnici Novo mesto

20 let prostovoljstva v SB NM

 

Deseti december je bil za prostovoljce v Splošni bolnišnici Novo mesto poseben dan. Ta dan smo obeležili 20 let organiziranega delovanja prostovoljstva v naši bolnišnici. Prostovoljci so skupaj z mentoricami prostovoljstva, koordinatorico prostovoljstva v Splošni bolnišnici Novo mesto, vodstvom Splošne bolnišnice Novo mesto in vodstvom ŠC Novo mesto pripravili svečan program, ki so se ga udeležili vsi vabljeni gostje, prostovoljci, mentorice iz Srednje zdravstvene in kemijske šole Novo mesto, mentorice iz Splošne bolnišnice Novo mesto, podžupan občine Novo mesto, Anica Mikuš Kos, predsednica Slovenske filantropije, vodstvo Splošne bolnišnice Novo mesto in vodstvo Srednje zdravstvene in kemijske šole Novo mesto.

 

Prostovoljci_3

 

V Splošni Bolnišnici Novo mesto menimo, da prostovoljno delo krepi solidarnost in medsebojno povezanost ljudi in je izziv za vse, ki si želijo pridobiti nova znanja, izkušnje, poznanstva, prijateljstva, razviti socialno mrežo, predvsem pa povečati zaupanje vase in v svoje sposobnosti. Prostovoljstvo bogati, vsak prostovoljec človeku nekaj daje in od njega tudi nekaj dobi.

 

Prostovoljci so tisti, ki se odločijo svoj čas, energijo in srce nameniti drugim. Ne zato, ker bi morali, ampak zato, ker si želijo narediti svet vsaj malo boljši. Prostovoljstvo nas povezuje in bogati – tistega, ki daje in tistega, ki prejema. Prostovoljci so tisti, ki delujejo iz sočutja, predanosti in želje po pozitivni spremembi. Njihova pomoč ne prinaša le olajšanja in podpore drugim, temveč krepi tudi povezanost med ljudmi in ustvarja mostove med različnimi skupinami ter posamezniki. Prostovoljstvo prinaša tudi pomoč, razumevanje in povezanost med ljudmi.

 

Prostovoljstvo v Splošni bolnišnici Novo mesto je tesno povezano tudi z ožjo in širšo skupnostjo. Naša občina je ponosna na vse, ki svoj čas in energijo namenjajo izboljšanju kakovosti življenja za vse tiste, ki to potrebujejo.

 

Začetki prostovoljstva v Splošni bolnišnici Novo mesto segajo v leto 2004, ko so takratna glavna medicinska sestra Splošne bolnišnice Novo mesto Slavica Naumov in koordinatorica prostovoljcev v Splošni bolnišnici Novo mesto mag. Jožica Rešetič, ter mentorici iz šole Mojca Gajić in dve leti pozneje še Mojca Simončič, orale ledino dela s prostovoljci.

 

Poudariti je potrebno odlično sodelovanje in podporo med Srednjo zdravstveno in kemijsko šolo in Splošno bolnišnico Novo mesto, ter predano delo koordinatorice mag. Jožice Rešetič in mentoric Mojce Simončič in Glorie Šepec. Vse tri so pomemben člen verige prostovoljstva v Splošni bolnišnici Novo mesto, ki ga s svojo predanostjo in entuziazmom uspešno vodijo.

 

Prostovoljci_20

 

V prostovoljstvu je skrito veliko srčnosti in nesebičnosti, kar je še posebej dragoceno v zdravstvu, kjer prostovoljci igrajo pomembno vlogo v življenjih pacientov in njihovih družin. Danes prostovoljstvo v Splošni bolnišnici Novo mesto s svojo predanostjo in vizijo podpira tako strokovno kot človeško plat bolnišnične oskrbe doc. dr. Milena Kramar Zupan.

 

Da prostovoljstvo v Splošni bolnišnici Novo mesto poteka, pa imata pomembno vlogo pri razvoju le-tega tudi dr. Matej Forjan, dir. ŠC NM in gos. Damjana Papež, ravnateljica Srednje zdravstvene in kemijske šole Novo mesto.

 

Uvajanje prostovoljskega dela v bolnišnici je odgovorno in obenem občutljivo dogajanje, ki mora biti zavarovano z ustreznimi pripravami, pravili in z dobro organizacijo dela. Kandidati v bolnišnici najprej opravijo enodnevno uvodno usposabljanje, pri katerem poleg sodelavcev bolnišnice sodeluje tudi Slovenska filantropija. Slovenska filantropija že vrsto let podpira in spodbuja prostovoljske dejavnosti po vsej Sloveniji, pri čemer igra ključno vlogo pri povezovanju posameznikov in organizacij, ki želijo pomagati ter prispevati k bolj vključujoči in solidarni družbi.

 

Dobijo vse potrebne informacije in navodila o poteku prostovoljnega dela,  podpišejo pisni dogovor o sodelovanju z bolnišnico, nato pa sledi približno dvomesečno uvajanje pod vodstvom izkušenih mentoric. Od prostovoljca se pričakuje, da bo aktivno deloval v bolnišnici vsaj eno leto, v stalnem terminu eno uro tedensko. V procesu uvajanja si lahko potencialni prostovoljec premisli, hkrati pa se tudi ekipa prostovoljcev v tem času lahko odloči, da nekoga ne sprejme v svoje vrste, če se ne izkaže za zanesljivega, spoštljivega, odgovornega, sodelovalnega ali empatičnega.

 

Prostovoljcem s Srednje zdravstvene in kemijske šole so se skozi leta pridružili tudi prostovoljci s Splošne in Biotehniške gimnazije, ter odrasli prostovoljci. Največ prostovoljcev prihaja prav s Srednje zdravstvene in kemijske šole. Skupno število prostovoljcev na posamezno šolsko leto je 50 ali več.

 

Prostovoljci ne namenjajo svojega prostega časa le druženju z bolniki, ampak delujejo tudi dobrodelno, saj vsako leto 5. decembra, na mednarodni dan prostovoljstva, organizirajo stojnico. Z doniranimi sredstvi za ročno izdelane izdelke smo kupili antidekubitusno blazino, sobne copate za paciente, merilnike krvnega tlaka, higienske pripomočke, sobna stranišča, stol za tuširanje v kopalni kadi, plastične kadi za umivanje las v postelji, legokocke in druge igrače za otroški oddelek. Tema letošnje dobrodelne akcije je bila "Podari svojo otroško knjigo". Z akcijo smo zbrali knjige, ki smo jih predali Splošni bolnišnici Novo mesto z namenom, da se uredijo knjižni kotički na Urgentnem centru in v Pediatrični ambulanti, v prihodnosti pa morda tudi v vseh ambulantah, kamor prihajajo otroci.

 

Prostovoljstvo vzgaja za vrednote, ki oblikujejo odgovorne in sočutne posameznike. Šolski center Novo mesto z različnimi pobudami in podporo omogoča dijakom, da že v času šolanja spoznajo moč pomoči in solidarnosti. Ena od vrednot je tudi prostovoljstvo.

 

Prostovoljci_6

 

Izjava prostovoljke Arijete Murseli:

"V teh letih sem kupila nekaj revij in časopisov, brala na glas zgodbice iz svetega pisma, stisnila roko mnogim pacientom in bila stalna gostja na avtomatih za kavo. Spoznala sem ogromno prijetnih mamic in babic, ki so imele doma sina ali vnuka, ki je bil po njihovih besedah "zelo fejst poba", slišala sem ogromno lepih anekdot in vicev, predvsem pa veliko lepih misli, ki so mi bile kot dobra popotnica za delo medicinske sestre in za življenje."

"Prostovoljno delo v bolnišnici je pustilo v meni občutek, ki ga je težko opisati. Vsakič znova sem iskala tisti dober občutek – lahko ga poimenujem osebno zadovoljstvo, ko sem zapustila bolniško sobo."

 

Na koncu našega druženja, ki je bil namenjeno obeležitvi 20 let prostovoljstva, smo pripravili posebno presenečenje za naše prostovoljce. Obiskal jih je  Miklavž, ki s seboj prinesel darila v zahvalo za vse kar prostovoljci nesebično prispevajo naši skupnosti.  Darila so bila simbol hvaležnosti in spodbude, da bodo naši prostovoljci  še naprej širili dobroto in toplino med ljudi.

 

Zahvala pa gre tudi našim donatorjem za darila. To so: Krka d.d., Total d.o.o., in Medis d.o.o. 

 

Mag. Jožica Rešetič



Avtor:

PRIJAVA NA E-NOVICE

Ne zamudi pomembnih obvestil in dogodkov. Želite prejemati Prostovoljske e-novice? Vpišite vaš e-mail:



KONTAKT

01 433 40 24

info@filantropija.org

www.filantropija.org

Vsak delavnik od 8h do 16h




Spletna stran www.prostovoljstvo.org je projekt Slovenske filantropije, nosilke Slovenske mreže prostovoljskih organizacij. Na enem mestu posameznikom, prostovoljskim organizacijam in širši javnosti predstavljamo vse pomembne novice na področju prostovoljstva. Z razvitim informacijskim sistemom povezujemo zainteresirane prostovoljce in prostovoljske organizacije. Vsebine novic, dogodkov in prostovoljskih del prispevajo članice Slovenske mreže prostovoljskih organizacij.

© 2025 Slovenska filantropija. Vse pravice pridržane. | Politika zasebnosti | Piškotki