Iskalnik organizacij
Šentjakobsko gledališče je nastalo kot otrok prosvetljene vizije meščanskih krogov, ki so se povezovali znotraj Gospodarskega naprednega društva za šentjakobski okraj; to je bilo raznoliko združenje, ki so se mu pripojili še folklorno in pevsko združenje ter gledališka sekcija - Šentjakobsko gledališče, delujoče v obliki gledališkega društva ali združenja. Današnje gledališče je tako dedič silne ustvarjalne vizije.
Šentjakobsko gledališče s stoletnim delovanjem ni zaznamovalo zgolj Ljubljane, temveč je postalo sui generis poimenovanje določene vrste ustvarjanja in preraslo v prepoznavno znamko slovenskega gledališkega ustvarjanja. Zaradi dolgoletnega delovanja, pridobljenega strokovnega znanja, preživetvenih veščin in kontinuirane ustvarjalne rasti delujemo kot svojevrsten most med gledališči in državo. Povezujemo ustvarjalne strasti samorodnih igralcev, ki skozi neukročen talent našo dejavnost prelivajo v domišljijo naših gledalcev. V svoji ambiciji od nekdaj segamo višje, pogosto se pojavlja pojem polprofesionalnosti, s katerim opredeljujejo resnost našega delovanja, katerega žebljica na glavico je delo s profesionalnimi ustvarjalci. V slovenskem prostoru zavzemamo posebno mesto; ne nazadnje smo društvo v javnem interesu, pomen našega delovanja pa je letos potrdilo tudi Ministrstvo za kulturo z vpisom Šentjakobskega gledališča v register nesnovne kulturne dediščine. Vse to, predvsem pa stoletna tradicija, nas, to si drznem reči, postavlja na piedestal slovenskih ljubiteljskih gledališč.
V času, ko nastaja ta zapis, se slovensko gledališče srečuje z nepojmljivo situacijo, koronavirusno epidemijo, ki je zaprla vrata gledališč ter ostalih kulturnih ustanov in katere dolgotrajnost in globina posledic so nam še neznanka. Šentjakobsko gledališče pomni številne katastrofe, ki jih je v svoji dolgi zgodovini doživelo in tudi preživelo. Druga svetovna vojna in zapovedani "kulturni molk", ki je utišal naše igranje v letih 1941-1945, se lahko v nekaterih pogledih primerja s trenutno situacijo. Amp
Krekov trg 2
1000 Ljubljana Kontakt:
Saša Strnad
T: 041603885
E: sasa.strnad@sentjakobsko-gledalisce.si Splet:
www.sentjakobsko-gledalisce.si
Socialna omrežja:
---------
Kultura in umetnost
Šport in rekreacija
Ranljive skupine
Turizem
Vzgoja in izobraževanje
Otroci in mladi
Starejši
PRIJAVA NA E-NOVICE
Ne zamudi pomembnih obvestil in dogodkov. Želite prejemati Prostovoljske e-novice? Vpišite vaš e-mail:Spletna stran www.prostovoljstvo.org je projekt Slovenske filantropije, nosilke Slovenske mreže prostovoljskih organizacij. Na enem mestu posameznikom, prostovoljskim organizacijam in širši javnosti predstavljamo vse pomembne novice na področju prostovoljstva. Z razvitim informacijskim sistemom povezujemo zainteresirane prostovoljce in prostovoljske organizacije. Vsebine novic, dogodkov in prostovoljskih del prispevajo članice Slovenske mreže prostovoljskih organizacij.